Raw edge cogged v-belt AVX10X670-DUNLOP
Part number : AVX10X670-DUNLOP
DUNLOP
Description
The AVX10X670-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 620 mm internal length, a 670 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RS-C3 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RS-C3
Raw edge cogged v-belt - AVX10X650 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X650
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    26.4  IN
  • INSIDE LENGTH
    620  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    670  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    692  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    48  G
Description