Raw edge cogged v-belt AVX10X617-OPTIBELT
Part number : AVX10X617-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX10X617-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 567 mm internal length, a 617 mm external length, and a mm primitive length.