Raw edge cogged v-belt AVX10X600
Part number : AVX10X600
GEN
Description
The AVX10X600 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 550 mm internal length, a 600 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Raw edge cogged v-belt - AVX10X600-DUNLOP DUNLOP
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X600-DUNLOP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH
    550  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    600  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    39  G
Description