Raw edge cogged v-belt AVX10X1375
Part number : AVX10X1375
GEN
Description
The AVX10X1375 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 1325 mm internal length, a 1375 mm external length, and a mm primitive length.
  10 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6012-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6012-2RS1-SKF
Lock nut - KM08 GEN
LOCK NUT KM08
Raw edge cogged v-belt - AVX10X1200 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X1200
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    54.1  IN
  • INSIDE LENGTH
    1325  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1375  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    95  G
Description