Raw edge cogged v-belt AVX10X1075
Part number : AVX10X1075
GEN
Description
The AVX10X1075 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 1025 mm internal length, a 1075 mm external length, and a mm primitive length.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-ZZ
External circlip - CIRCLIP-EXT-15 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-15
Raw edge cogged v-belt - AVX10X1150 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X1150
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    42.3  IN
  • INSIDE LENGTH
    1025  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1075  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    72  G
Description