Raw edge cogged v-belt AVX10X1005-DUNLOP
Part number : AVX10X1005-DUNLOP
DUNLOP
Description
The AVX10X1005-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 955 mm internal length, a 1005 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Raw edge cogged v-belt - AVX10X1005-CONTITECH CONTITECH
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X1005-CONTITECH
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    39.6  IN
  • INSIDE LENGTH
    955  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1005  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    1027  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    66  G
Description