Classical poly-v belts 14PL2195-CONTITECH
Part number : 14PL2195-CONTITECH
CONTITECH
Description
The 14PL2195-CONTITECH belt of the Classical Poly-v Belts family, by brand CONTITECH, and in PL / L profile. It has a 2,34 mm section with a 2195 mm internal length, a mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • BELT RANGE
    Poly V
  • PITCH
    4.7  MM
  • SECTION
    PL / L (Pitch 4.70mm)
  • BELT WIDTH
    65.8  MM
  • INSIDE LENGTH
    2195  MM
  • NUMBER OF BUMPS
    14
  • WEIGHT
    1167  G
  • PACKAGING
    1
Description