Yoke type track roller STO10-INA
Part number : STO10-INA
INA
Description
The Yoke Type Track Roller, known as STO10-INA INA, has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 12 mm.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-45X62X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-45X62X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
Loose needle - NRB-8X8 GEN
LOOSE NEEDLE NRB-8X8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • LIMITING SPEED
    5500  RPM
  • WEIGHT
    50  G
  • DYNAMIC LOAD
    8.8  KN
  • STATIC LOAD
    9.9  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description