Yoke type track roller PWTR20-2RS-INA
Part number : PWTR20-2RS-INA
INA
Description
The Yoke Type Track Roller, known as PWTR20-2RS-INA INA, has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 25 mm.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X55X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X55X10-NBR
Oil filled plain bronze bush - BNZ20-30-20 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ20-30-20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • WEIGHT
    246  G
  • DYNAMIC LOAD
    25  KN
  • STATIC LOAD
    33  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description