Yoke type track roller NUTR15-A-INA
Part number : NUTR15-A-INA
INA
Description
The Yoke Type Track Roller, known as NUTR15-A-INA INA, has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 19 mm.
  33 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X58X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X58X7-FPM
Roller bearing - NU206-ECP-SKF SKF
ROLLER BEARING NU206-ECP-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    19  MM
  • LIMITING SPEED
    6500  RPM
  • WEIGHT
    105  G
  • DYNAMIC LOAD
    15.6  KN
  • STATIC LOAD
    18.6  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description