Yoke type track roller NATR12-SKF
Part number : NATR12-SKF
SKF
Description
The Yoke Type Track Roller, known as NATR12-SKF SKF, has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 15 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Yoke type track roller - NATR12-PP GEN
YOKE TYPE TRACK ROLLER NATR12-PP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • LIMITING SPEED
    4300  RPM
  • WEIGHT
    71  G
  • DYNAMIC LOAD
    7.04  KN
  • STATIC LOAD
    6.8  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description