Yoke type track roller KRV16-PP-A-INA
Part number : KRV16-PP-A-INA
INA
Description
The Yoke Type Track Roller, known as KRV16-PP-A-INA INA, has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 11 mm.
  5 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-65 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-65
Wiper seal - RS-32X40X4.80-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-32X40X4.80-7-NBR90
Deep groove ball bearing - 6802-2RS-EZO EZO
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6802-2RS-EZO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • LIMITING SPEED
    3800  RPM
  • WEIGHT
    30  G
  • DYNAMIC LOAD
    4.85  KN
  • STATIC LOAD
    6.7  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description