Yoke type track roller KR32-PP-SKF
Part number : KR32-PP-SKF
SKF
Description
The Yoke Type Track Roller, known as KR32-PP-SKF SKF, has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 40 mm.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-5X2-FPM70 GEN
O-RING SEAL OR-5X2-FPM70
Cam follower - CF20-1-UUR-IKO IKO
CAM FOLLOWER CF20-1-UUR-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    40  MM
  • LIMITING SPEED
    4500  RPM
  • WEIGHT
    123  G
  • DYNAMIC LOAD
    6.44  KN
  • STATIC LOAD
    8.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description