Yoke type track roller KR26-PP-A-INA
Part number : KR26-PP-A-INA
INA
Description
The Yoke Type Track Roller, known as KR26-PP-A-INA INA, has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 26 mm and a thickness of 12 mm.
  44 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-73.02X95.25X12.70-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-73.02X95.25X12.70-NBR
Deep groove ball bearing - 6004-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-2RSH-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • LIMITING SPEED
    8000  RPM
  • WEIGHT
    61  G
  • DYNAMIC LOAD
    5.1  KN
  • STATIC LOAD
    6.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description