Tapered roller bearing R60-44-NSK
Part number : R60-44-NSK
NSK
Description
The Tapered Roller Bearing, known as R60-44-NSK NSK, has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 12.5 mm.
  14 parts in stock (7 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - JLM506849-JLM506810-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING JLM506849-JLM506810-TIMKEN
Cast housed bearing - 3 bolts - A4A27E27-NSK NSK
CAST HOUSED BEARING - 3 BOLTS A4A27E27-NSK
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    12.5  MM
  • WEIGHT
    350  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description