Tapered roller bearing JK0S030-FAG
Part number : JK0S030-FAG
FAG
Description
The Tapered Roller Bearing, known as JK0S030-FAG FAG, has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 19 mm.
  21 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
jonc d'arrêt - BR55-INA INA
JONC D'ARRÊT BR55-INA
Roller bearing - NU203 GEN
ROLLER BEARING NU203
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    19  MM
  • WEIGHT
    180  G
  • DYNAMIC LOAD
    38.5  KN
  • STATIC LOAD
    46.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description