Tapered roller bearing 322-28B-SKF
Part number : 322-28B-SKF
SKF
Description
The Tapered Roller Bearing, known as 322-28B-SKF SKF, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 20.25 mm.
  10 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X63X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X63X10-NBR
Bearing inner race - IR25-30-26.5-SKF SKF
BEARING INNER RACE IR25-30-26.5-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    20.25  MM
  • LIMITING SPEED
    12000  RPM
  • WEIGHT
    254  G
  • DYNAMIC LOAD
    51.9  KN
  • STATIC LOAD
    50  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description