Self aligning roller bearing 22216-K-C3-CC-W33
Part number : 22216-K-C3-CC-W33
GEN
Description
The Self Aligning Roller Bearing, known as 22216-K-C3-CC-W33 Generic, has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 33 mm.
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Adapter sleeve - H316-SKF SKF
ADAPTER SLEEVE H316-SKF
Rotary shaft seal - CCS-90X115X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CCS-90X115X13-NBR
Lock washer - MB16 GEN
LOCK WASHER MB16
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    33  MM
  • LIMITING SPEED
    3200  RPM
  • WEIGHT
    2092  G
  • DYNAMIC LOAD
    176000  KN
  • STATIC LOAD
    228000  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description