Rod end TSM POS14L-PTFE-DUNLOP
Part number : POS14L-PTFE-DUNLOP
DUNLOP
Description
The Rod End Tsm known as POS14L-PTFE-DUNLOP DUNLOP has a screw thread of , an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 36 mm and a thickness of 19 mm.
  32 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X35X7-NBR
Rod end TSM - TSM14-C GEN
ROD END TSM TSM14-C
Thrust washer - AS3047-IKO IKO
THRUST WASHER AS3047-IKO
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    36  MM
  • THICKNESS
    19  MM
  • TYPE
    TSM
  • WEIGHT
    139  G
  • THREAD
    Left-hand thread
  • LUBRICATION
    without
  • STATIC LOAD
    0.029  KN
Description