Rod end TSF TSF016X1-C
Part number : TSF016X1-C
GEN
Description
The Rod End Tsf known as TSF016X1-C Generic has a screw thread of , an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 15.5 mm.
  8 to 10 days (3 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end TSF - TSF016X1.5 GEN
ROD END TSF TSF016X1.5
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    15.5  MM
  • WEIGHT
    220  G
  • THREAD
    Right-hand thread
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    23  KN
  • STATIC LOAD
    29  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description