Rod end TAPR GIHR-K50-DO
Part number : GIHR-K50-DO
GEN
Description
The Rod End Tapr known as GIHR-K50-DO Generic has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 116 mm and a thickness of 40 mm.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
V-Ring seal - VA80-NBR GEN
V-RING SEAL VA80-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    116  MM
  • THICKNESS
    40  MM
  • TYPE
    TAPR
  • WEIGHT
    3675  G
  • THREAD
    Right-hand thread
  • LUBRICATION
    with
  • STATIC LOAD
    292  KN
  • PACKAGING
    1
Description