Rod end SI SI16-T-K-DURBAL
Part number : SI16-T-K-DURBAL
DURBAL
Description
The Rod End Si known as SI16-T-K-DURBAL DURBAL has an inside diameter of 16 mm, an outside diameter of 42 mm and a thickness of 21 mm.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
V-Belt Wrapped - SPZ580 GEN
V-BELT WRAPPED SPZ580
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    21  MM
  • TYPE
    SI
  • WEIGHT
    220  G
  • THREAD
    Right-hand thread
  • LUBRICATION
    without
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description