Rod end SI DSI40-ES-2RS-DURBAL
Part number : DSI40-ES-2RS-DURBAL
DURBAL
Description
The Rod End Si known as DSI40-ES-2RS-DURBAL DURBAL has an inside diameter of 40 mm, an outside diameter of 92 mm and a thickness of 28 mm.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Housed bearing - 4 bolts - UCF216 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF216
Bearing inner race - LRT607045-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT607045-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    92  MM
  • THICKNESS
    28  MM
  • TYPE
    SI
  • WEIGHT
    2000  G
  • THREAD
    Right-hand thread
  • LUBRICATION
    with
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description