Rod end SA SAL20-ES-SKF
Part number : SAL20-ES-SKF
SKF
Description
The Rod End Sa known as SAL20-ES-SKF SKF has a screw thread of , an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 54 mm and a thickness of 16 mm.
  3 parts in stock (12 hours ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 63-28-C3-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 63-28-C3-JTEKT
Rod end SA - SA20-ES GEN
ROD END SA SA20-ES
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    54  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • WEIGHT
    340  G
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    3000  KN
  • STATIC LOAD
    4250  KN
Description