Rod end SA SAL12-E-SKF
Part number : SAL12-E-SKF
SKF
Description
The Rod End Sa known as SAL12-E-SKF SKF has a screw thread of , an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 10 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • TYPE
    SA
  • WEIGHT
    91  G
  • THREAD
    Left-hand thread
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    1080  KN
  • STATIC LOAD
    2450  KN
  • PACKAGING
    1
Description