Rod end PHS PHSL16-BRONZE-DUNLOP
Part number : PHSL16-BRONZE-DUNLOP
DUNLOP
Description
The Rod End Phs known as PHSL16-BRONZE-DUNLOP DUNLOP has an inside diameter of 16 mm, an outside diameter of 38 mm and a thickness of 21 mm.
  4 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled flanged bronze bush - AG162020 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH AG162020
Rod end PHS - PHS16-BRONZE-DUNLOP DUNLOP
ROD END PHS PHS16-BRONZE-DUNLOP
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • STATIC LOAD
    0.023  KN
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    21  MM
  • 2ND THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    BRONZE
  • WEIGHT
    195  G
  • THREAD
    M16X2
Description