Rod end GX GX40-F-SKF
Part number : GX40-F-SKF
SKF
Description
The Rod End Gx known as GX40-F-SKF SKF has an inside diameter of 40 mm, an outside diameter of 105 mm and a thickness of 32 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-40X58X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-40X58X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    32  MM
  • TYPE
    GX
  • WEIGHT
    1573  G
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    173  KN
  • STATIC LOAD
    275  KN
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description