Rod end GE GE40UK-2RS
Part number : GE40UK-2RS
GEN
Description
The Rod End Ge known as GE40UK-2RS Generic has an inside diameter of 40 mm, an outside diameter of 62 mm and a thickness of 28 mm.
  8 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-42 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-42
V-Ring seal - VS55-NBR GEN
V-RING SEAL VS55-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    28  MM
  • TYPE
    GE
  • WEIGHT
    294  G
  • LUBRICATION
    with
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description