Rod end GE GE15-TXGR-SKF
Part number : GE15-TXGR-SKF
SKF
Description
The Rod End Ge known as GE15-TXGR-SKF SKF has an inside diameter of 15 mm, an outside diameter of 26 mm and a thickness of 12 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6004-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • TYPE
    GE
  • WEIGHT
    28  G
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    47.5  KN
  • STATIC LOAD
    80  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description