Rod end GE GE-80-TXG3A-2LS-SKF
Part number : GE-80-TXG3A-2LS-SKF
SKF
Description
The Rod End Ge known as GE-80-TXG3A-2LS-SKF SKF has an inside diameter of 80 mm, an outside diameter of 120 mm and a thickness of 55 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    55  MM
  • TYPE
    GE
  • WEIGHT
    2190  G
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    1140  KN
  • STATIC LOAD
    1900  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description