Needle roller bearing RNAO60-78-20-NTN
Part number : RNAO60-78-20-NTN
NTN
Description
The Needle Roller Bearing, known as RNAO60-78-20-NTN NTN, has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 78 mm and a thickness of 20 mm.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X55X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X55X10-FPM
Needle roller bearing - NA4910LL-3AS-NTN NTN
NEEDLE ROLLER BEARING NA4910LL-3AS-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    78  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • LIMITING SPEED
    6700  RPM
  • WEIGHT
    263  G
  • STANDARD
    No standard
Description