Needle roller bearing RNAO40-50-17
Part number : RNAO40-50-17
GEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as RNAO40-50-17 Generic, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 17 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X40X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X40X7-NBR
Needle roller bearing - NAF405517-IKO IKO
NEEDLE ROLLER BEARING NAF405517-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • LIMITING SPEED
    10450  RPM
  • WEIGHT
    82  G
  • PACKAGING
    1
Description