Needle roller bearing NKX-10-TN-NTN
Part number : NKX10-TN-NTN
NTN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKX-10-TN-NTN NTN, has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 24.1 mm and a thickness of 23 mm.
  1 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM0 GEN
LOCK NUT KM0
Anti-vibration mount PM - PM2510-6 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT PM PM2510-6
Deep groove ball bearing - 619-6-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 619-6-2Z-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24.1  MM
  • THICKNESS
    23  MM
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
Description