Needle roller bearing NKI40-20-TV-XL-INA
Part number : NKI40-20-TV-XL-INA
INA
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKI40-20-TV-XL-INA INA, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 20 mm.
  15 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61907-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61907-2RS
Rod end SQ - SQ014X2-C-RS GEN
Waterproof
ROD END SQ SQ014X2-C-RS
14 14
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • WEIGHT
    134  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description