Needle roller bearing NKI10-20-ZEN
Part number : NKI10-20-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKI10-20-ZEN ZEN, has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 20 mm.
  20 parts in stock (3 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32005 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32005
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Thrust washer - AW112002 GEN
THRUST WASHER AW112002
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • WEIGHT
    36  G
  • DYNAMIC LOAD
    13.775  KN
  • STATIC LOAD
    14.82  KN
Description