Needle roller bearing NK60-25-ZEN
Part number : NK60-25-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK60-25-ZEN ZEN, has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 25 mm.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 626-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 626-ZZ
Lock nut - KM4-SKF SKF
LOCK NUT KM4-SKF
Rotary shaft seal - BB-60X72X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-60X72X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • WEIGHT
    181  G
  • DYNAMIC LOAD
    47.7  KN
  • STATIC LOAD
    92.7  KN
  • PACKAGING
    1
Description