Needle roller bearing NK45-30-ZEN
Part number : NK45-30-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK45-30-ZEN ZEN, has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 30 mm.
  21 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Needle roller bearing - NK45-20 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NK45-20
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
Anti-vibration mount FF - FF7545-12 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT FF FF7545-12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    30  MM
  • WEIGHT
    135  G
  • DYNAMIC LOAD
    46.8  KN
  • STATIC LOAD
    92.7  KN
  • PACKAGING
    1
Description