Needle roller bearing NK35-30-ZEN
Part number : NK35-30-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK35-30-ZEN ZEN, has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 30 mm.
  50+ parts in stock (16 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X52X7-NBR
Needle roller bearing - NK1420 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NK1420
Bearing inner race - IR30X35X30 GEN
BEARING INNER RACE IR30X35X30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    30  MM
  • WEIGHT
    110  G
  • DYNAMIC LOAD
    41.4  KN
  • STATIC LOAD
    72.9  KN
  • PACKAGING
    1
Description