Needle roller bearing NK25-16-ZEN
Part number : NK25-16-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK25-16-ZEN ZEN, has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 16 mm.
  6 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X35X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X35X6-NBR
Drawn cup needle roller bearing - DB1512-INA INA
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING DB1512-INA
Lock nut - KM8-SKF SKF
LOCK NUT KM8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • WEIGHT
    30  G
  • DYNAMIC LOAD
    15  KN
  • STATIC LOAD
    20  KN
  • PACKAGING
    1
Description