Needle roller bearing NK14-20-XL
Part number : NK1420
GEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK14-20-XL Generic, has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 20 mm.
  18 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X35X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X35X5-NBR
Needle roller bearing - NK1416 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NK1416
Oil filled plain bronze bush - AF101425 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AF101425
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description