Needle roller bearing NK14-16-INA
Part number : NK1416-INA
INA
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK14-16-INA INA, has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 16 mm.
  4 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Needle roller bearing - NK1420 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NK1420
Flanged bush - PAF12090-P10 GEN
FLANGED BUSH PAF12090-P10
O-Ring seal - OR-57X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-57X3-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description