Needle roller bearing K28-38-25.5H-JTEKT
Part number : K28-38-25.5H-JTEKT
JTEKT
Description
The Needle Roller Bearing, known as K28-38-25.5H-JTEKT JTEKT, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 25 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X55X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X55X8-NBR
Loose needle - NRA-2X13.80-INA INA
LOOSE NEEDLE NRA-2X13.80-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • LIMITING SPEED
    16000  RPM
  • WEIGHT
    200  G
  • DYNAMIC LOAD
    40.9  KN
  • STATIC LOAD
    52.7  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description