Needle roller bearing 7E-HVS-17X24X20-LP03-NTN
Part number : 7E-HVS-17X24X20-LP03-NTN
NTN
Description
The Needle Roller Bearing, known as 7E-HVS-17X24X20-LP03-NTN NTN, has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 20 mm.
  30 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-17X24X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X24X5-NBR
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-20-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-20-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description