Drawn cup needle roller bearing NX25-Z-XL-INA
Part number : NX25-Z-XL-INA
INA
Description
The Drawn Cup Needle Roller Bearing, known as NX25-Z-XL-INA INA, has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 37 mm and a thickness of 30 mm.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-92X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-92X3-NBR70
Bearing inner race - IR20-25-38.5-SKF SKF
BEARING INNER RACE IR20-25-38.5-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    37  MM
  • THICKNESS
    30  MM
  • LIMITING SPEED
    4900  RPM
  • WEIGHT
    115  G
  • DYNAMIC LOAD
    22.4  KN
  • STATIC LOAD
    11.1  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description