Drawn cup needle roller bearing HK22X28X7.50-TV-INA
Part number : HK22X28X7.50-TV-INA
INA
Description
The Drawn Cup Needle Roller Bearing, known as HK22X28X7.50-TV-INA INA, has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 7.5 mm.
  1 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Needle roller and cage assemblies - K25-30-13 GEN
NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLIES K25-30-13
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
Rod end TSM - TSM006 GEN
ROD END TSM TSM006
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    7.5  MM
  • LIMITING SPEED
    10010  RPM
  • WEIGHT
    9  G
  • DYNAMIC LOAD
    5.8  KN
  • STATIC LOAD
    7.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description