Needle roller and cage assemblies K40X48X20-SKF
Part number : K40X48X20-SKF
SKF
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K40X48X20-SKF SKF, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 20 mm.
  2 parts in stock (2 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6210-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6210-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-50 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-50
Rotary shaft seal - OAS-80X100X13-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-80X100X13-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
Description