Needle roller and cage assemblies K37-42-17-NTN
Part number : K37-42-17-NTN
NTN
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K37-42-17-NTN NTN, has an inner diameter of 37 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 17 mm.
  13 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Gearbox bearing - EC12567H206-SNR SNR
GEARBOX BEARING EC12567H206-SNR
Lock washer - MB8-SKF SKF
LOCK WASHER MB8-SKF
Rotary shaft seal - OAS-32X50X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X50X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description