Needle roller and cage assemblies K28X40X25
Part number : K28X40X25
GEN
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K28X40X25 Generic, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 25 mm.
  3 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-75X95X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-75X95X10-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-29 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-29
Self aligning ball bearing - 1212-K GEN
SELF ALIGNING BALL BEARING 1212-K
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • WEIGHT
    100  G
  • PACKAGING
    1
Description