Needle roller and cage assemblies K28-33-13-SKF
Part number : K28-33-13-SKF
SKF
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K28-33-13-SKF SKF, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 13 mm.
  9 parts in stock (2 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X40X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X40X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-C3-SKF
Lock nut - KM3-SKF SKF
LOCK NUT KM3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • LIMITING SPEED
    16000  RPM
  • WEIGHT
    13  G
  • DYNAMIC LOAD
    14.7  KN
  • STATIC LOAD
    24.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description