Needle roller and cage assemblies K22-28-17-SKF
Part number : K22-28-17-SKF
SKF
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K22-28-17-SKF SKF, has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 17 mm.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X72X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6305-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-SKF
Bearing inner race - LRTZ283218-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRTZ283218-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • LIMITING SPEED
    20000  RPM
  • WEIGHT
    19  G
  • DYNAMIC LOAD
    18.3  KN
  • STATIC LOAD
    27  KN
  • PACKAGING
    1
Description